Културна установа Блесок • Основана во 1998 г.
Ново од Блесок

уметноста е внатре

ISSN 1409-6900 | UDK 82+7     Блесок бр. 71-73 | година XIII | март-август, 2010[размена]SLOVOKULT.DE
KRUG
BALKANI
OKF                     Рецензирано списание
Блесок бр. 71-73март-август, 2010
Звук Осврти

Музика, песни и стихови во „Пливање во прашина“

/1
стр. 1
Игор Исаковски

Azra – Teško vrijeme
    Led Zeppelin – Since I’ve Been Loving You
    Некоја турбофолк музика во крчма
    J.J. Cale – 5 (албум)
    Pink Floyd, The Doors во станот на Џоле во Вировитица
    EKV, Disciplina Kičme… во дискотека во Вировитица

    The Commitments – Dark End of the Street*
    Howlin’ Wolf – I'm the Wolf
    Нешто од Led Zeppelin во еден бар во Каштел Стари

    Федерико Гарсија Лорка – Неверна жена
    J.J. Cale – Grashopper (албум)
    The Rolling Stones – Sad Sad Sad
    Haustor – Djevojke u ljetnim haljinama volim
    Joe Cocker – You Are So Beautiful
    J.J. Cale – Money Talks
    Howlin' Wolf – You’ll Be Mine
    Разни блузови на различни места
    Buddy Guy – On a Saturday Night
     Кочо Рацин – Ленка (парафраза)
    Игор Исаковски – Бродови (демо)
    J.J. Cale во „Дубравка“ во Масленице
    The Doors на истото место
    Некои носталгични југо шлагери во младински дом на Молат

    Leb i Sol – Putujemo
    Игор Исаковски – Наранете го огнот!
    Игор Исаковски – Барате инспирација?
    Некои северноафрикански и блискоисточни музики во кола

    Gabriel Yared – Betty Blue (Soundtrack)
    Некоја помодна поп музика во летна дискотека Арена, СК
    Disciplina, Partibrejkers, EKV во Дом Пионира, БГ

    John Lee Hooker – Let’s Go out Tonight (албум)
    Agnes Buen Garnås & Jan Garbarek – Rosensfole
    Некои дебили од предградието на Темишвар…

    David Bowie – Sound & Vision Tour
    Buddy Guy – Black Night  (свири додека го завршувам списоков)

–––
    * - отсвирена при пишување


Изданијата на „Блесок“ од број 01 до број 93 се достапни и на веб сајтот на CEEOL.

Со купување на некој од нашите наслови, директно ги помагате нашите активности. Ви благодариме!50%


СЛЕДЕТЕ НÈ:
посетете нè на Facebook следете нè на Twitter следете нè на Google+